Żwawy Przegląd Kulturalny

Żwawy Przegląd Kulturalny – listopad 2016

Tym razem Żwawy Przegląd Kulturalny pojawia się wcześniej niż zazwyczaj. Wszystko za sprawą świątecznych przygotowań i… niespodzianki! Mam nadzieję, że wszystko się uda… Ale już ciii, nic więcej nie powiem 😉 Wkrótce wszystko będzie jasne, a teraz czas na wieczór z kulturą. 

Książki

„Hygge. Duńska sztuka szczęścia” Marie Tourell Soderberg – tę książkę gorąco polecam czytać w wersji papierowej. Jest pięknie wydana, z ogromną ilością świetnych zdjęć i cudowną okładką. A o czym jest? O hyggowaniu oczywiście! O radościach jakie przynoszą nam codzienne, drobne rzeczy, o wspólnym spędzaniu czasu, czy przyjemnym grzaniu się przy kominku, kiedy za oknem wielka zawierucha.

„Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” Marie Kondo – po skończeniu „Magii sprzątania” można mieć wrażenie, że autorka chciałaby, by wszystkie rzeczy Czytelnika od razu wylądowały w koszu… Na szczęście przyszła pora na kontynuację książki i wyjaśnienie, że głównym celem nie jest wyrzucanie, ale zostawienie tych rzeczy, które przynoszą nam radość. Świetny poradnik z cennymi wskazówkami dotyczącymi segregowania, składania i układania.

„Pałac północy” Carlos Ruiz Zafón – czyli kolejna pozycja skierowana do młodzieży, której czytanie nawet (nieco) starszym osobom przyniesie wiele przyjemności. Jest tajne stowarzyszenie, upiorny pociąg, magia i nierozwikłane zagadki. Bardzo wciągająca powieść.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzej Pilipiuk – tak wiele osób zachwyca się tymi opowiadaniami, że i ja postanowiłam po nie sięgnąć. Niestety, nie zachwycają, a może po prostu zbyt wiele oczekiwałam? Historyjki są krótkie i szybko się je czyta, ale często akcja nie zdąży się na dobre rozkręcić, a tu koniec opowieści… Czy pozostałe historie pisane przez Pilipiuka też są takie?

hygge dunska sztuka szczesciaTokimeki. Magia sprzatania w praktyce - Marie Kondopałac polnocyKroniki Jakuba Wedrowycza

Filmy

„Pitbull. Niebezpieczne kobiety” reż. Patryk Vega – na pewno ten film jest dużo mniej brutalny niż II część „Pitbulla”, poza tym mnóstwo w nim żartów, więc czasami miałam wrażenie, że to komedia. Niektóre dialogi nietrafione, ale mimo wszystko, film bardzo mi się podobał. Maja Ostaszewska, która grała Olkę wypadła znakomicie.

„Pamiętnik” reż. Nick Cassavetes – piękna i bardzo romantyczna opowieść. Idealny film na randkę przy świecach 😉

„Mój rower” reż. Piotr Trzaskalski – rewelacyjna gra aktorska, świetne kadry i fantastyczna muzyka. Niestety coś mi w nim nie pasuje… Nie jest to film, który „wciąga”…

„Drogówka” reż. Wojciech Smarzowski – na początku wręcz z obrzydzeniem oglądałam pokazane sceny, ale po pewnym czasie, kiedy akcja zaczęła się rozkręcać nie mogłam oderwać oczu od ekranu. Dodatkowo film jest zmontowany w bardzo ciekawy sposób i na pewno jeszcze długo będę go pamiętać.

Oglądałaś już te filmy? A może czytałaś te książki? Jakie miałaś wrażenia?

Pozdrawiam żwawo!

4 thoughts on “Żwawy Przegląd Kulturalny – listopad 2016”

  1. Książki Zafóna od jakiegoś czasu dosyć często wpadają mi w ręce w księgarniach (szczególnie „Cień wiatru”), ale jakoś nie mogę się do nich przekonać, ale chyba czas to zmienić, bo opis „Pałacu północy” brzmi naprawdę zachęcająco. Co do filmów, to oglądałam tylko”Pamiętnik” (wg mnie jeden z najbardziej romantycznych filmów ever, ze świetną rolą Goslinga), bo nie jestem fanką polskich produkcji i raczej ich unikam, chociaż dla „Drogówki” chyba zrobię wyjątek. Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *