7 wskazówek - sprawne sprzątanie domu lub mieszkania przed świętami

Żwawy kalendarz adwentowy – sprzątanie mieszkania lub domu przed Świętami

Sprzątanie mieszkania, czy domu przed Świętami często jest bardzo stresującym elementem przygotowań. Szczególnie frustrują: brak widocznych efektów i ogrom pracy. Ale spokojnie! Miesiąc dopiero się zaczął – ze wszystkim sobie poradzisz i zdążysz na czas. Wystarczy najpierw tylko trochę przemyśleć sprawę…
Nie ma na co czekać – zaczynamy sprzątanie!

Sprawne sprzątanie domu lub mieszkania przed Świętami – 7 wskazówek

 1. Wypisz na kartce wszystko to, czym chcesz się zająć jeszcze przed Świętami. Wykreślanie po kolei tych prac, które masz już za sobą jest niezwykle przyjemne i motywujące.
 2. Ha! Nawet tutaj sprawdzają się techniki wykorzystywane w analizie biznesowej 🙂 Używając metody MoSCoW posegreguj wypisane przez Ciebie prace na takie, które zrobione:
  1. być muszą (bez względu na wszystko te zadania będą zrealizowane),
  2. być powinny (będę starała się jak mogę, żeby doprowadzić te miejsca i rzeczy do porządku),
  3. być mogą (fajnie było, ale nie są aż tak bardzo istotne),
  4. nie będą (no chyba, że moja doba się wydłuży i pomogą mi przy tym skrzaty Mikołaja).
 3. Jeśli na liście masz duże zadania takie jak np. umycie wszystkich okien, podziel je ma mniejsze etapy. Zazwyczaj trudno jest zrealizować coś takiego jednego dnia, bo szybko robi się ciemno. Możesz stopniować siebie tę przyjemność 😉
 4. Chcesz wynieść z domu kilka starych, nieużywanych gratów, które od dawna zalegają na dnie szafy? Zrób to od razu! Nie musisz się przecież przy tym długo zastanawiać. Gwarantuję, że takie „odgracanie” przestrzeni bardzo dobrze działa na samopoczucie.
 5. Zaangażuj w sprzątanie całą rodzinę, ale podziel ich obowiązki na kilka kroków, które niekoniecznie trzeba wykonać jednego dnia.
 6. Sprzątaj przy okazji codziennych, standardowych czynności. Wiem, że takie rozwiązanie może wydawać się nierealne, ale chociaż spróbuj. Nie masz pomysłu co byś mogła zrobić? Kilka moich trików:
  • przy pieczeniu pierników przeglądam zawartość szafki z zapasami lub przyprawami, przecieram ją i wyrzucam przeterminowane produkty (ewentualnie od razu wymyślam dla nich jakieś zastosowanie),
  • podczas gotowania obiadu myję lodówkę,
  • myję łazienkowe lustro czekając na wchłonięcie się kremu/balsamu,
  • włączam robota odkurzającego jeszcze przed odłożeniem rzeczy z podłogi na swoje miejsce – szybciej się z tym uwijam no i „odkurzam” pijąc poranną kawę 😉
  • składam ubrania przy ciekawym filmie lub serialu, który tak czy siak bym obejrzała,
  • robię zakupy (tak, wiem, że to nie zalicza się do „sprzątania”, ale na pewno jest to jeden z domowych obowiązków, który trzeba wykonać) online – np. podczas jazdy pociągiem.
 7. Zrób sobie Święta! Nie musisz wszystkiego robić sama! Chociaż raz w roku poczuj luksus zatrudniania osoby do pomocy przy porządkach. Możesz rozplanować kompleksowe sprzątanie, albo wybrać tyko kilka prac, przy których potrzebujesz wsparcia (np. mycie okien). Przejrzyj lokalne ogłoszenia w sieci, a zobaczysz, że taka usługa nie musi być bardzo kosztowna.

Na koniec polecam jeszcze książkę „Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” autorstwa Marie Kondo. Można w niej znaleźć mnóstwo cennych rad dotyczących porządkowania swojej przestrzeni.

Osobiście staram się, żeby moje cztery kąty cały czas były chociaż „w miarę” ogarnięte, dlatego takie porządki mnie nie przerażają. A jak Ty sobie z nimi radzisz? Może masz jakieś swoje sprawdzone metody na czysty dom, gotowy na Święta?

Pozdrawiam żwawo!

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce – Marie Kondo

3 thoughts on “Żwawy kalendarz adwentowy – sprzątanie mieszkania lub domu przed Świętami”

 1. Fajny artykuł. Rzeczywiście plan pracy należy sobie zaplanować wcześniej. Sprzątanie zaczynam zawsze na półtora tygodnia przed świętami. Dodatkowo całość zakupów staram się zrobić kilka dni przed, żeby w ostatnim momencie nie odstać w kolejkach. Staram się uporać z wszystkimi pracami tak, aby przed południem we wigilie mieć większość prac skończonych, a pozostaje tylko podgrzanie lub wykończenie potraw.

  http://www.themomentsbyela.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *