Pomaganie na Święta - jak wesprzeć potrzebujących?

Żwawy kalendarz adwentowy – pomaganie na Święta: jak wspierać potrzebujących?

To, że pomagać powinno się przez cały rok jest bezsprzeczne, ale myślę, że zimą trochę bardziej powinniśmy zainteresować się potrzebującymi. Okres świąteczny i potrzeba dzielenia się z innymi wspomaga chęć obdarowywania ubogich, ale co można zrobić, żeby pomóc tym osobom?

Jak pomóc potrzebującym przed Świętami?

Prezentuję kilka wybranych przykładów niesienia wsparcia, również tych „całorocznych”, które są dostępne nie tylko w czasie Świąt!

  • Kupuj prezenty, które pomagają – może to być list od Świętego Mikołaja, albo prezent zakupiony w sklepie jakiejś fundacji. Przykładową listę upominków, w różnych przedziałach cenowych, znajdziesz tutaj. Jeśli masz zamiar kupić również górę słodyczy dla dzieci z Twojej rodziny, to pomyśl nad alternatywami – z takich książeczek maluchy z pewnością bardzo się ucieszą, a 14 zł to nie jest duży wydatek (to przecież cena „dobrej” czekolady 😉 ). Pamiętaj, że takie sklepy zazwyczaj funkcjonują przez cały rok (np. kupując w NaszeZoo.pl karmę, zabawki i akcesoria dla swojego pupila wspierasz Fundację Nasze ZOO ).
  • Kupuj „3 w cenie 2” – nie jestem zwolenniczką robienia dużych zapasów, ale takie promocje są fajne w momencie, kiedy przygotowujesz paczki dla potrzebujących.
  • Włóż „podarek” do kosza w supermarkecie – mogą być te promocyjne. Ważne jest jednak, żeby produkty miały długi termin przydatności i były łatwe w przechowywaniu (mrożonki i produkty, które trzeba przechowywać w lodówce odpadają).
  • Przygotuj świąteczną paczkę – zbiórka niespodzianek w ramach Szlachetnej Paczki w tym roku już się zakończyła, ale nadal można w podobny sposób wspierać inne organizacje! Fundacja Pomagamy Mikołajowi organizuje akcję przygotowywania paczek dla dzieci z ubogich rodzin. Prezenty powinny być choć w części przygotowywane na podstawie listów, które dostępne są tutaj.
  • Klikaj i pomagaj! – tego chyba nie trzeba komentować.
  • Przygarnij pod dach „samotnego, strudzonego wędrowca” – zostawianie pustego miejsca przy stole to świetna tradycja, ale dużo przyjemniej jest, kiedy przy tym talerzu będzie ktoś jadł. Pomyśl o osobach z Twojego otoczenia, które mogą czuć się samotne. Może to być Twoja ciocia, z którą nikt w rodzinie nie utrzymuje kontaktu, albo para starszych sąsiadów. Zapytaj, czy nie mieliby ochoty spędzić Wigilii przy Twoim stole.

Może znasz jakieś ciekawe akcje, którymi warto się zainteresować? Podziel się nimi w komentarzu! 😉

Pozdrawiam żwawo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *