Jak ozdobić choinkę - naturalne ozdoby choinkowe - pomysły na dekoracje drzewka bożonarodzeniowego do samodzielnego wykonania (DIY)

Żwawy kalendarz adwentowy – ozdabianie choinki dekoracjami z naturalnych materiałów

Pewnie wiele osób właśnie teraz zadaje sobie pytanie „jak przystroić drzewko bożonarodzeniowe?” To główny element dekoracji wielu domów i mieszkań, więc warto poświęcić jemu trochę więcej czasu. Poza tym ubieranie choinki jest czymś bardzo „hygge”, w co może włączyć się cała rodzina. Przyda się też rozdzielenie zadań, ale pamiętaj, że do rozplątywania choinkowych lampek niechętnie się ktoś zgłosi 😉

Moja świąteczna gałązka jest już obwieszona smakołykami, aniołkami, gwiazdkami i bombkami, które można samodzielnie wykonać w domu.

Zapraszam na wpis z pomysłami na naturalne dekoracje choinkowe.

Z czego i jak wykonać naturalne ozdoby choinkowe?

Kiedyś takie dekoracje były powszechne i bardzo cenione. Dzisiaj wiele osób rezygnuje z własnoręcznego przygotowywania zawieszek z powodu braku czasu… Szkoda, bo takie przybranie choinki wygląda niesamowicie. Dodatkowo samodzielne wykonanie ozdób jest niezwykle odprężające i bardzo satysfakcjonujące. Oczywiście w przygotowania mogą włączyć się również dzieci!

Jadalne ozdoby świąteczne

Jadalne ozdoby choinkowe wyglądają znakomicie, ale niestety istnieje duża szansa, że z niej znikną w niewyjaśnionych okolicznościach… W przypadku cukierków może zdarzyć się niezwykłe „wyparowanie” bez uszkodzenia papierka. Warto jednak zaryzykować, a ewentualne braki choć trochę uzupełniać.

 • Pierniki na choinkę – przepisy na pierniki: leżakujące i miękkie, a przepisy na kolorowe lukry znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że pierniki, które chcesz powiesić na choinkę powinny mieć dziurkę na sznureczek zrobioną jeszcze przed pieczeniem. Próba wydrążenia oczka po wypiekach może spowodować pokruszenie się ciasteczka, a takie bezsprzecznie nadaje się już tylko do natychmiastowej konsumpcji 😉
 • Aromatyczne suszone owoce na choinkę – suszone cytrusy, jabłka i gruszki przepięknie pachną  i warto powiesić je na świątecznym drzewku (przepis na owoce suszone w piekarniku). Z suszonej żurawiny, czy moreli można przygotować piękne girlandy (wystarczy nawlekać owoce na nitkę).
 • Lizaki do zawieszenia – fajną ozdobą, która bezsprzecznie kojarzy się ze Świętami jest czerwono-biały lizak „laska Świętego Mikołaja”. Jeśli nie masz czasu przygotowywać takich lizaków możesz je kupić – moje są z Manufaktury Cukierków i kosztowały 4 zł za sztukę.
 • Girlanda z cukierków – cukierki w kolorowych papierkach związujemy nitką tworząc ozdobny łańcuch.

Choinkowe zawieszki ze starych gazet

 • Bombka z klejonych papierowych krążków – z papieru wycięłam kilka równych krążków (dokładnie 12), złożyłam je razem wpół i w tym miejscu zszyłam zszywaczem (wzdłuż utworzonej linii). Następnie skleiłam każdą połówkę krążka naprzemiennie: raz sam środek, raz góra i dół (na czas wyschnięcia kleju warto spinaczem biurowym złączyć klejone elementy). Po wyschnięciu bombki rozłożyłam ją i przymocowałam do niej klejem kawałek sznurka.
 • Papierowy pawi ogon ze starej gazety – z prostokątnego kawałka papieru złożyłam harmonijkę, na środku związałam dłuższym kawałkiem nitki i skleiłam wewnętrzne brzegi (razem z nitką, która wystawała poza pawi ogon – dzięki niej mogłam zawiesić ozdobę).
 • Choinkowy łańcuch z papieru – z gazety wycinamy paski o grubości ok. 1 cm i długości ok. 10 cm. Koniec paska smarujemy klejem i przyklejamy drugi brzeg tworząc pierścień. Kolejny pasek wkładamy do pierścienia i kleimy jego brzegi – z kolejnymi paseczkami należy robić tak samo aż do uzyskania odpowiedniej długości łańcucha.

Ozdoby ze słomy

 • Słomiany łańcuch na drzewko bożonarodzeniowe – na nitkę należy nawlekać kawałki słomek i koralików w równych odstępach. Taki łańcuch można również przygotować np. z makaronu.
 • Gwiazdki ze słomy – wystarczy 6 kawałków sprasowanych słomek połączyć ze sobą klejem układając w kształt gwiazdki. Końcówki słomek można wyciąć w fantazyjny wzorek.

Dekoracje ze sznurka (makramy)

 • Bombka z orzecha i sznurka – sznurek o długości ok. 60 cm zawiązałam wokół orzecha, jak wstążkę przy pakowaniu prezentów. Dalej sznurek owinęłam jeszcze kilka razy, co jakiś czas utrwalając powstały „koszyczek” supełkami.
 • Gwiazdka – makramowe śnieżynki są stosunkowo łatwe do przygotowania, wystarczy odrobina cierpliwości 😉
 • Serduszka ze sznurka – wystarczy wyciąć z kartonu serce (w jego środku można również wyciąć mniejsze serduszko) i kilkakrotnie przewiązać je sznurkiem, co jakiś czas utrwalając wiązania klejem.

Inne pomysły na choinkowe zdobienia

 • bombki z szyszek,
 • łańcuchy z bibuły,
 • związane laski cynamonu,
 • gwiazdki anyżowe,
 • zawieszki z kolorowego makaronu,
 • wstążki.

Pozdrawiam żwawo!

One thought on “Żwawy kalendarz adwentowy – ozdabianie choinki dekoracjami z naturalnych materiałów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *