Jak przystroić stół na Święta i proste sposoby na składanie serwetek

Żwawy kalendarz adwentowy – strojenie stołu wigilijnego i proste sposoby na składanie serwetek

Świąteczny stół kojarzy mi się z najładniejszą zastawą, łuskami karpia pod talerzykiem, białym obrusem i pachnącym siankiem pod nim. Już nie mogę się doczekać tych wszystkich pysznych dań! Barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, kutia i kompot z suszu… Pycha! Tymczasem zaczynamy przygotowania do wieczerzy 😉 Sprawdź moje sposoby na strojenie stołu wigilijnego.

Jak przystroić stół na kolację wigilijną?

 • Świąteczny stroik na stół – pamiętaj, żeby stroik nie był zbyt okazały. Za wysoki może zasłaniać gości, a zbyt szeroki może utrudnić zmieszczenie wszystkich potraw.
 • Świeczki – świeczniki możesz przygotować ze słoików. Wsyp do nich pachnące przyprawy takie jak laski z kory cynamonu, goździki i gwiazdki anyżu, a świeczkę ustaw na środku. Dzięki temu poza delikatnym oświetleniem będziesz cieszyć się przepięknym aromatem.
 • Orzechy – w niektórych domach to obowiązkowy element dekoracji stołu wigilijnego, którego symbolika jest bardzo bogata i ma przynieść szczęście oraz dobrobyt wszystkim uczestnikom świątecznej kolacji.
 • Sianko – tak, tak, według tradycji powinno znaleźć się pod obrusem, ale garstka siana przewiązana np. czerwoną wstążką może być ciekawą ozdobą.
 • Zielone gałązki – i nie muszą być to gałązki iglaków, fajnie może także wyglądać np. rozmaryn rozłożony na środku stołu lub małe gałązki ułożone na każdym z przygotowanych talerzy.
 • Pierniki – najlepiej przygotowane i lukrowane przez Ciebie 🙂
 • Pomarańcze – które będą nie tylko dekoracją, ale i elementem zapachowym.
 • Gwiazda Betlejemska – czyli poinsecja zamiast bukietu.

Jak w prosty sposób efektownie złożyć serwetki

Z serwetek można tworzyć „małe dzieła sztuki” składając je jak origami. Pomyślałam jednak, że nie każdy ma na to czas i ochotę. Niżej podsuwam pomysły na szybkie i łatwe składanie serwetek.
 • Rulon – wystarczy złożyć serwetkę na pół i zwinąć ją w rulonik. Tak przygotowaną można przewiązać sznurkiem jutowym lub wstążką. Na stole połóż ją krawędziami do dołu.
 • Kieszonka na sztućce – serwetkę składamy, ale tym razem nie w połowie, a obniżając wierzchnią część o kilka centymetrów. Odwracamy ją na drugą stronę i składamy krawędzie do środka tak, żeby nie było ich widać (czyli długość serwetki dzielimy na 4 i dwa razy zaginamy zewnętrzne części do środka). Ponownie odwróć serwetkę, a do powstałej kieszonki włóż sztućce.
 • Podwójna kieszeń na sztućce – jeśli masz do dyspozycji dużą serwetkę możesz stworzyć z niej podwójną kieszonkę. Złóż ją, obniżając wierzchnią warstwę o kilka centymetrów, dolną część ponownie złóż kilka centymetrów niżej od pierwszej kieszonki. Dalej postępuj zgodnie z instrukcją na pojedynczą kieszeń.
 • Asymetrycznie – dwa razy złóż serwetkę w trójkąt, dolne rogi złóż do środka (jeden o 2-3 cm głębiej), później ją odwróć.
Pozdrawiam żwawo!

PS To juz ostatni wpis z cyklu „Żwawy Kalendarz Adwentowy 2016”. Czas świętować 🙂 Mam nadzieję, że wpisy były choć trochę pomocne przy przygotowaniach do Gwiazdki.
Na koniec chciałbym życzyć Tobie szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych spokoju, magii i spędzonych w gronie najbliższych osób. Wesołych Świąt!

2 thoughts on “Żwawy kalendarz adwentowy – strojenie stołu wigilijnego i proste sposoby na składanie serwetek”

 1. Szczerze mówiąc dekoracja wigilijnego stołu nie leży w mojej gestii ale żałuję, że w tym roku nie postarałam się bardziej jeśli chodzi o dekorację mieszkania. Spróbuję za rok! Swoją drogą przepiękne są długie, prostokątne stroiki w amerykańskim stylu, ale gdzie wtedy zmieściłoby się na stole dwanaście potraw?:)

  Wszystkiego najlepszego i moc szczęścia w Nowym Roku!

 2. Ja mam prawdziwego hopla na punkcie dekoracji stołu na Święta! W tym roku przygotowałam stroik z żywych gałązek, ale konstrukcja była taka, że rozkładał się na cały stół, a między gałązkami stały świece (zdecydowany must have nie tylko w Boże Narodzenie), potrawy, oraz talerze.
  Pierniki to również punkt obowiązkowy, co roku testuję inny przepis w poszukiwaniu tego idealnego. Sądzę, że tym razem znalazłam. 🙂
  Zapraszam do siebie, gdzie w poście https://selfillustrator.wordpress.com/2016/12/18/christmas-party-2016/ opowiadam co nieco o tegorocznych przygotowaniach do świąt, również o dekoracjach. 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *