Jak uniknąć otrzymania nieudanych prezentów i co zrobić z nietrafionymi upominkami

Jak uniknąć otrzymania nietrafionych prezentów i co zrobić z tymi, które jednak do Ciebie trafiły?

Jeśli na pytanie „co chciałabyś dostać pod choinkę?” odpowiadałaś „nie wiem”, „nic”, „jakąś książkę/płytę/kosmetyk”, a po rozpakowaniu prezentu na twojej twarzy pojawił się grymas niezadowolenia, możesz mieć pretensje wyłącznie do siebie. Pomyśl o ile łatwiej jest trafić z prezentem w 10, kiedy wiemy czego konkretnie chce dana osoba… Nie każdy musi Ciebie znać na wylot! Przecież samej trudno było Ci kupić prezent dla cioci, z którą widujesz się tylko kilka razy w roku!
Ale już koniec tego 😉 Przyszłe Święta będą wyglądały inaczej, jeśli weźmiesz sobie do serca kilka poniższych rad. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się jak uniknąć nietrafionych prezentów. Problem tegorocznych nieudanych prezentów pozostaje? Zaraz podpowiem co możesz z nimi zrobić.

Jak uniknąć problemów z nietrafionymi prezentami?

  • Lista rzeczy które chciałabyś mieć – możesz przygotować coś takiego w Evernote, na Pinterest, albo na kartce, którą wywiesisz w swoim pokoju. Pamiętaj jednak, żeby pokazać ją osobom, które chcą Ciebie czymś obdarować. Na takiej „liście życzeń” powinny się pojawić przedmioty w różnych przedziałach cenowych. Poza tym przynajmniej kilka musi być dostępnych w popularnych sklepach (np. w Empiku).
  • Powiedz wprost czego potrzebujesz – najlepiej jeśli wymienisz kilka rzeczy, dzięki temu nadal będziesz miała niespodziankę, a osoba, która chce Ciebie obdarować wybierze rzecz z dostępnej dla niej półki cenowej.
  • Głośno mów o rzeczach, które się Tobie podobają – ale przy tej opcji musisz liczyć na to, że obdarowujący domyśli się o co Ci chodzi 😉

Co zrobić z nietrafionymi prezentami?

  • Zapytaj o paragon – wiele rzeczy możesz zwrócić lub wymienić w sklepie, w którym zostały one zakupione. Nie ma sensu odkładać na dno szafy bluzki w cekiny, kompletnie niepasującej do Twojego stylu. Myślę, że ten od kogo dostałaś upominek nie będzie miał o to żalu, szczególnie jeśli wyjaśnisz mu dlaczego chcesz go wymienić (może nie pasuje do Ciebie kolorystycznie, albo źle leży?).
  • Wystaw na aukcję – to chyba najprostszy sposób na pozbycie się niechcianego prezentu, ale pamiętaj, że mało prawdopodobne jest sprzedanie go w cenie zakupu.
    Przekaż dalej – ale do osoby, która na pewno się z niego ucieszy i będzie go wykorzystywać. Wciskanie innym niechcianych rzeczy nie jest w porządku (tym bardziej, że upominek może być wtedy dalej „puszczony w obieg”).
  • Zacznij wykorzystywać – dostałaś od teściowej ciepły, wełniany sweter, który ma okropny kolor lub straszny wzór? To nie zmienia faktu, że sweter jest bardzo ciepły! Możesz go zakładać przy ogromnych mrozach pod płaszcz lub inne nakrycie, a zdejmować zaraz po wejściu do budynku. Teściowej na pewno będzie miło, że wykorzystujesz prezent od niej! Nie zapominaj jednak, że takie zachowanie może sugerować, że sweter przypadł Ci do gustu i przy kolejnej okazji dostaniesz podobny…

Znalazłaś pod choinką jakieś prezenty, które nie przypadły Ci do gustu? Jak sobie radzisz z takimi niespodziankami?

Pod tym linkiem znajdziesz m.in. moje pomysły na prezenty.

Pozdrawiam żwawo!

2 thoughts on “Jak uniknąć otrzymania nietrafionych prezentów i co zrobić z tymi, które jednak do Ciebie trafiły?”

  1. U mnie w tym roku prezenty były wyjątkowo udane, stąd nie mam problemu z tym, co z nimi zrobić, są w ciągłym użyciu! Jeżeli robimy sobie prezenty w gronie bliskich osób, to powinniśmy wykazać się zrozumieniem dla osoby, której prezent może nie przypaść do gustu, nie obrażać się, nie marudzić. Często zdarzało mi się kupować jakiś prezent dla mamy (element garderoby), który potem wymieniałyśmy razem, bo okazało się, że nie leżał najlepiej.

  2. Ja jestem zwolenniczką prezentów DIY. Wymagają zaangażowania i serca od przygotowującego i najczęściej spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem. Jeśli prezent jest do tego praktyczny – czegóż chcieć więcej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *