Wielkie wietrzenie szafy - jak pozbyć się niechcianych ubrań

Jak pozbyć się niechcianych ubrań i wyprzedać swoją szafę – wiosenne wietrzenie szafy

Przedwiośnie i wiosna to idealny czas na uporządkowanie swojej garderoby, wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy i ocena czego potrzebujemy na kolejny sezon. Po takich „akcjach” niestety w naszych domach piętrzą się stosy rzeczy „na sprzedaż”, czyli takich, których szkoda nam wyrzucić. Co można zrobić z ubraniami, które są nowe lub użyte tylko kilka razy, ale leżą na dnie szafy, a Ty wiesz, że już nigdy ich nie założysz? Dzisiaj kilka pomysłów na to jak uporać się z ciuchami po przeprowadzeniu wiosennego wietrzenia szafy. Jesteś gotowa na pozbycie się niepotrzebnych ubrań?

Jak uporządkować swoją garderobę?

Przygotowanie szafy, która będzie dla Ciebie idealna wymaga nieco skupienia i pracy, ale z pewnością przyniesie satysfakcję i oszczędność czasu w przyszłości. Poniżej kilka porad jak się do tego zabrać.

 1. Wyciągnij wszystkie swoje rzeczy – nawet te sezonowe, sportowe i domowe, a nawet torebki, buty i wszystkie dodatki.
 2. Posegreguj według kategorii:
  • do zostawienia (te podziel dodatkowo na sezonowe, sportowe i domowe),
  • do sprzedania,
  • do przekazania komuś w rodzinie/znajomej,
  • do oddania (np. na PCK),
  • do wyrzucenia.
 3. Pamiętaj, żeby zostawiać tylko te ubrania, w których dobrze wyglądasz i lubisz chodzić (zostaw także ewentualne „mundurki” pracownicze 😉 ).
 4. Jeśli masz problem z daną rzeczą, to załóż ją i oceń:
  • czy nie ma dziur i innych uszkodzeń,
  • jak dużo czasu poświęcisz na ewentualną naprawę,
  • czy podoba się Tobie,
  • czy podobasz się w niej sobie?
 5. Rzeczy, które odkładasz do sprzedania od razu wyprasuj, zmierz i zrób im zdjęcia.
 6. Nie sprzedawaj wszystkiego! Rozciągnięty i „skulkowany” sweter nie będzie cieszył się zainteresowaniem. Oceń ile czasu potrzebujesz na przygotowanie oferty (począwszy od usunięcia ewentualnych uporczywych plam, przez naprawę uszkodzeń po przygotowanie zdjęć i wystawienie) i czy chcesz go poświęcić z perspektywą otrzymania za to np. 5 zł.
 7. Uwaga! Jeśli w szafie nie znalazłaś perełek z lat 60tych, żakietu Chanel lub torebki Louis Vuitton, to nie licz, że zarobisz… Nie zapominaj o tym, że najbardziej zależy Ci na pozbyciu się zgromadzonych rzeczy i wyceń je w taki sposób, by szybko znaleźć na nie kupca. Ważne jest też doliczenie ewentualnych kosztów przesyłki (koperta/kartonik, wysyłka, priorytet). Przed wystawieniem pomyśl, czy sama kupiłabyś te spodnie od obcej, prywatnej osoby w takiej cenie?
 8. Część ubrań możesz oddać przyjaciółce, siostrze lub kuzynce, ale nie narzucaj im konieczności przyjęcia „prezentu”. Zaproś dziewczyny zaraz na drugi dzień po porządkach i powiedz, że mogą wybrać coś dla siebie. Możesz też zorganizować wspólną wymianę.
 9. Nie upychaj worków i kartonów z rzeczami do wyrzucenia/oddania/sprzedania po kątach. Zajmij się nimi od razu – dzięki temu nie będziesz marnować dodatkowego czasu i szybciej osiągniesz zamierzone rezultaty.

Co zrobić z ubraniami na sprzedaż?

Pisałam już o tym, żebyś od razu zajęła się danymi rzeczami i racjonalnie je wyceniła, ale gdzie najlepiej jest szukać kupców?

 • Allegro – jeśli masz zamiar właśnie tutaj wystawić swoje ubrania, to warto najpierw poszukać podobnych i… przygotować lepszą ofertę. Wykorzystaj szablon (możesz użyć gotowego, udostępnionego przez Allegro), baw się czcionką i ustawieniami tekstu. Przygotuj stronę, która będzie wyglądała profesjonalnie. Musisz mieć również świadomość, że każde wystawienie przedmiotu oraz jego sprzedaż wiąże się z koniecznością poniesienia drobnej opłaty.
 • Vinted – czyli darmowa platforma oferująca możliwość wymiany lub sprzedaży ciuchów. Wiele osób uważa, że skoro wystarczy jedynie się zarejestrować, by móc wystawiać przedmioty, to wcale nie trzeba się starać… Jeśli jednak chcesz, aby twoje ubrania szybko znalazły kupca pamiętaj o wyraźnych i estetycznych zdjęciach oraz o dokładnym opisie. Używaj również hasztagów, żeby Twoje rzeczy były bardziej widoczne. Na platformie przygotowane są praktyczne wskazówki dotyczące wystawiania, które ułatwią szybką sprzedaż.
 • Ogólnopolskie akcje wietrzenia szaf – idealne dla tych, którzy chcą przed zakupem na żywo zobaczyć i ocenić produkt. Dzięki takim akcjom możesz szybko pozbyć się dużej ilości niechcianych ubrań bez konieczności biegania na pocztę 🙂 Tutaj możesz też zaopatrzyć się w nowe „perełki”, które odmienią Twoją garderobę.

Jak sprzedawać swoje ubrania na targach i wymianach?

Teraz kilka zasad, które pomogą Ci w sprzedaży „oko w oko” z klientami.

 • Przynieś czyste i wyprasowane rzeczy.
 • Wcześniej wyceń każdą rzecz i przypnij małe karteczki z ceną.
 • Pamiętaj o atrakcyjnej ekspozycji.
 • Najwygodniej ogląda się ubrania, które są powieszone na osobnych wieszakach.
 • Przygotuj promocję dla osób, które będą chciały wziąć więcej niż jedną rzecz i napisz o tym np. na ładnym brystolu. To sprawi, że szybciej opróżnisz przyniesioną walizkę.
 • Jeśli planujesz przynieść karton lub kosz z napisem „wszystko po 20 zł” to uważaj na ewentualne zniszczenia.
 • Co jakiś czas układaj ubrania, które były oglądane.
 • Postaraj się kilka razy zmienić ekspozycję wyjmując na pierwszy plan inne spodnie, czy sukienkę.
 • Bądź zainteresowana potencjalnymi klientkami, ale nie pytaj ciągle „w czym mogę pomóc” 😉

Wietrzenie szafy na wiosnę – lista akcji

Na koniec przygotowałam listę wybranych miast w Polsce, które organizują akcje wymiany niechcianych ubrań.

 • Gminny Ośrodek kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich organizuje wietrzenie szaf 18 marca. Więcej informacji tutaj.
 • 22 marca w Dąbrowie Górniczej w Centrum Rozwoju Kobiet odbędzie się SWAP Party. Tutaj dodatkowe informacje.
 • W Koszalinie 23 marca będzie można „uwalniać swoje ciuchy” w Kinie Kryterium. Szczegóły tutaj.
 • Wiosenne wietrzenie szaf we Wrocławiu odbędzie się 25 marca. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów.
 • W Poznaniu Babi targ organizowany jest przez Babiląd. Kolejny będzie zorganizowany 23. kwietnia w Hali nr 1 MTP. Tutaj dowiesz się więcej o imprezie.
 • Szafa.pl często organizowała wymiany w zeszłym roku, więc nie zaszkodzi też śledzenie ich profilu na FB 😉

A Ty już przygotowałaś swoją szafę na wiosnę? Korzystasz z wymian i targów organizowanych dla kobiet? Może wiesz o innych tego typu akcjach? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Pozdrawiam żwawo!

3 thoughts on “Jak pozbyć się niechcianych ubrań i wyprzedać swoją szafę – wiosenne wietrzenie szafy”

 1. Wietrzenie szaf na wiosnę jest tak samo potrzebne jak wiosenne porządzi w innych częściach domu. Najlepiej wyjąć wszystko z szafy, dokładnie ją umyć z kurzu, który nie wiem jakim cudem, ale jakoś się tam dostaje, a potem delikatnie dodać zapachu dzięki ulubionym olejkom np. lawendowym. W tym momencie zaczynam segregowanie. Co do samego pozywania się rzeczy najpierw proponuję je znajomym za niewielkie pieniądze, a dopiero reszta wystawiana jest na Allegro. W tym roku postanowiłam, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży niepotrzebnych rzeczy pomogą innym.

  http://www.themomentsbyela.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *