5 sposobów na znalezienie wolnego czasu - co zrobić, żeby mieć więcej czasu dla siebie

5 wskazówek – co zrobić, żeby mieć więcej wolnego czasu? Jak znaleźć czas na odpoczynek?

Kiedy pod pierwszym ŻPK pojawił się komentarz Adriana od razu pomyślałam, że to świetny pomysł na wpis. Skąd biorę czas na moje kulturalne aktywności? Skąd biorę czas na odpoczynek? Jak, wśród natłoku spraw i obowiązków, znajduję chwilę na przerwę i błogie nicnierobienie? Jak mieć więcej czasu? Oto moje sposoby na zdobycie w ciągu dnia chociaż kilku cennych wolnych chwil.

5 sposobów na znalezienie wolnego czasu

Poniżej kilka przykładów, wskazówek, które pomogą Ci w znalezieniu wolnego czasu w zabieganym dniu.

Porządkowanie Facebooka

Oczywiście serwis ten może być źródłem wartościowych treści, ale trzeba o to zadbać. Przestań obserwować profile, które Ciebie nie interesują lub irytują (naprawdę jesteś ciekawa kolejnego, setnego już dzisiaj zdjęcia dziecka pobrudzonego czekoladą, dodanego przez Twoją koleżankę z podstawówki, z którą nie rozmawiałaś już jakieś 15 lat?). Więcej o tym jak ja uporałam się z oczyszczaniem profilu na Facebooku przeczytasz tutaj.

Nie włączaj telewizora ani radia zaraz po przyjściu do domu

Bo to ogromni zabieracze czasu. Oczywiście jeśli nie wyobrażasz sobie popołudnia z muzyką, to puść ją w swoich domowych głośnikach lub słuchawkach. Osobiście w takich przypadkach najchętniej włączam listę ulubionych utworów lub wybraną płytę na Spotify. Lubię też, kiedy muzyka nie jest zbyt głośna – wtedy skutecznie mnie relaksuje po pracy. Z telewizją czasami mam problem… Niestety włączam ją prawie nieświadomie, a kiedyś w ogóle tego nie potrzebowałam – czas to zmienić! 😉 Lubię oglądać filmy i nie chcę z nich rezygnować, ale od bezcelowego skakania po kanałach chętnie odpocznę.

Nie musisz znać się na wszystkim

Wśród moich znajomych często poruszane są tematy związane z programami rozrywkowymi, czy serialami, których nigdy nie miałam potrzeby oglądać. Dla niektórych to zdumiewające, ale nie widziałam „Azji Express”, czy „Seksu w wielkim mieście” i wcale nie czuję się z tym źle. O dziwo, wiem na ten temat całkiem dużo – właśnie dzięki znajomym. Oczywiście w tym punkcie nie chodzi tylko o bycie na bieżąco ze wszystkimi programami, które lecą w tv, ale też o wszystkie inne czynności i rzeczy. Nie musisz być alfą i omegą z hodowli ziół na parapecie, skoro tego nie lubisz. Nie zmuszaj się do poznania wszystkich gwiazdozbiorów, skoro tylko frustruje Cię fakt, że nie możesz ich zapamiętać. Skup się na tym co sprawia Tobie przyjemność.

Nie wszystko musisz przeczytać

Czasem to trudne odłożyć na bok gazetę, którą kupiło się za 20 zł na dworcu kolejowym… Przecież wszyscy ją czytają – to widać na Instagramie! A może ona jedynie ładnie wygląda na zdjęciach? Zapoznaj się tylko z tymi artykułami, które Ciebie interesują. Nie ma nic złego w tym, że nie przeczytasz jakiegoś czasopisma od deski do deski. Tak samo jest z książkami! Jeśli czytasz poradnik, w którym cały rozdział poświęcony jest dzieciom, których nie masz nie musisz się w niego zagłębiać. Wystarczy przecież pobieżne przekartkowanie lub przełożenie czytania danego fragmentu na czas, w którym Ci się przyda.

Sprzątanie

Niektórzy ciągle narzekają na brak czasu, bo popołudniami zajmują się wyłącznie zakupami, gotowaniem i sprzątaniem (a przynajmniej tak to wygląda). O gotowaniu i zakupach niedawno trochę pisałam tutaj, jeśli chodzi o sprzątanie, to poza przydatnymi sprzętami (np. robotem odkurzającym) przyda się wdrożenie odpowiednich dla Ciebie zasad, które stosują minimaliści oraz Perfekcyjne Panie Domu. Nie musisz mieć zapełnionych półek bibelotami, które tylko przyciągają kurz. Nie zapychaj szaf nieużywanymi ubraniami. Odkładaj rzeczy „na swoje miejsce” i zrezygnuj z szuflady „na pierdoły” 😉

Książki, które warto przeczytać

  • „Człowieeeku wyluzuj” Marcina Jaskulskiego, który pisze o poświęceniu sobie więcej niż 15 minut dziennie. Oczywiście na początku książka wydała mi się niepotrzebna (bo zazwyczaj mam dużo więcej wolnego niż kwadrans), ale w końcu po nią sięgnęłam. I bardzo dobrze się stało! Lektura zwróciła moją uwagę na czas pomiędzy pracą a snem – czas (teoretycznie) wolny. Warto przyjrzeć się temu, co nas wtedy pochłania.
  • „Magia olewania” Sarah Knight – autorka pokazuje, że nie trzeba się przejmować WSZYSTKIM. Pewnie nie z każdą poradą się zgodzisz, ale musisz je dopasować do siebie i swoich przekonań. Książka otwiera oczy.
  • „Magia sprzątania” Marie Kondo – Marie Kondo nie wskazuje jedynie rzeczy, których powinniśmy się pozbyć, mówi też o tym jakie przedmioty powinniśmy zostawić w naszych domach, więc nie jest to „typowa książka o minimalizmie” 😉 Wielu osobom pomogła ona uporządkować swoją przestrzeń. Może zmobilizuje również Ciebie?
  • „Sztuka minimalizmu w codziennym życiu” Dominique Loreau – wiem, że wiele osób odstrasza przedstawiona tu filozofia i cytaty, ale myślę, że jednak warto po nią sięgnąć. Po pierwsze dlatego, że można z niej wyciągnąć wiele uwag, które zmienią nasze postrzeganie na przedmioty, a część porad można wdrożyć „od zaraz”, po drugie dlatego, że w trakcie jej czytania można się znakomicie zrelaksować.

Człowieeeku, wyluzuj! Chcesz mieć więcej niż 15 minut dziennie - Marcin Jaskulski

Magia olewania - Sarah Knight

Magia sprzątania - Marie Kondo

Sztuka minimalizmu w codziennym życiu

Pozdrawiam leniwie…

4 thoughts on “5 wskazówek – co zrobić, żeby mieć więcej wolnego czasu? Jak znaleźć czas na odpoczynek?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *