Żwawy Przegląd Kulturalny

Żwawy Przegląd Kulturalny – marzec 2017

Ostatnio mam bardzo dużo pracy… Nie narzekam, bo zadania w dużej mierze są bardzo przyjemne i ciekawe. Poza tym wytrwać pomaga też wiosna, kwiaty, słońce i budzące się do życia drzewa, które dodają mnóstwa energii! Nawet jeśli czasem pada śnieg i robi się chłodniej 😉 Ale teraz już pora na czytelnicze, filmowe i muzyczne podsumowanie marca.

Książki

Kliknięcie w tytuł przeniesie Cię do sklepu, gdzie możesz przeczytać „okładkowy” opis danej książki.

„Bez mojej zgody” Jodi Picoult – bardzo poruszająca i przejmująca historia, która jest pokazana z różnych perspektyw. Trudno jest wyobrazić sobie w jak skomplikowanej sytuacji znajdują się bohaterowie, a jeszcze trudniej jest wskazać, która ścieżka postępowania jest właściwa… Zakończenie jest wzruszające i zaskakujące jednocześnie. Naprawdę warto sięgnąć po tę powieść.

„Magia olewania. Jak przestać spędzać czas, którego się nie ma, z ludźmi, których się nie lubi, robiąc rzeczy, których się nie chce robić” Sarah Knight – polecałam już tę książkę przy okazji pomysłów na to co zrobić, żeby mieć więcej czasu. Tytuł może wydawać się nieco „brutalny”, niektóre sugestie zawarte w poradniku też, ale myślę, że wiele z nich trafia w sedno. Autorka tłumaczy również, że przy „olewaniu” nie chodzi o to, by być aroganckim, niemiłym i bezczelnym, a po prostu o to aby wyeliminować to czym nie chcemy się zajmować. Tak wiem – to bardzo trudne zadanie.

Bez mojej zgody - Jodi Picoult

Magia olewania - Sarah Knight

Filmy

„Iluzjonista”  reż. Neil Burger – „Iluzjonista” to ciekawa historia „czarodzieja” (Edward Norton), który bardzo szybko zdobył uznanie wiedeńskiej publiczności i niechęć księcia Leopolda (Rufus Sewell). Oczywiście wszystko kręci się wokół pięknej kobiety – księżnej Sophie von Teschen (Jessica Biel) i miłości, ale uwagę widza skupia postać inspektora Uhl’a, którego świetnie zagrał Paul Giamatti. Oglądając film byłam ogromnie ciekawa, czy uda się jemu rozwikłać przedstawioną intrygę. Poza tym kadry są wręcz bajeczne, no i lubię oglądać iluzje, również takie, które są iluzją tylko i wyłącznie po obróbce cyfrowej. To zadziwiające jak łatwo można oszukać mózg…

„Kochaj!” reż. Marta Plucińska  – obejrzałam tylko dlatego, że część scen nakręcono w Płocku… Nie polecam.

„W głowie się nie mieści” reż. Pete Docter – ta animacja hipnotyzuje dzieci – wiem, widziałam jak działa na maluchy w kinie. Wszystkie były zaciekawione. Dorośli zresztą też 😉

„Daję nam rok” reż. Dan Mazer – bardzo nietypowa romantyczna komedia o przyciąganiu się przeciwieństw i nieudanym związku wynikającym właśnie z odmienności i niedopasowania. Niecodzienny humor i niesztampowe zakończenie sprawiają, że o filmie długo się pamięta.

„Millenium: mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” reż. Niels Arden Oplev – film trwa aż 2 i pół godziny, ale nie wydaje się, żeby był za długi. Obraz, podobnie jak książka, jest przedstawieniem brutalnego świata pełnego nienawiści. Tutaj liczy się jedynie władza i zaspokajanie zwierzęcych instynktów. Autor „Millenium” zwrócił uwagę na barbarzyńskie traktowanie kobiet… Na pewno ta produkcja jest warta obejrzenia.

„Tak to się teraz robi” reż. Josh Gordon i Will Speck – trochę za mało komedii, za dużo melancholii i pesymizmu. Nie jest to film porywający, chociaż sam zamysł był ciekawy. Poza tym główną bohaterkę, czyli Kassie Larson gra tu Rachel z „Przyjaciół” (Jennifer Aniston), a Rachel bardzo lubię 😉

„Furia” reż. David Ayer – wiem, że ten film ma wielu przeciwników, którzy nigdy nie nazwaliby go dramatem wojennym. Bo broń użyta w którejś ze scen jest nie taka, bo żaden Amerykanin nie wziąłby pistoletu nieżyjącego już przeciwnika, albo zdjęcia ze strzelającymi czołgami nie są takie jak być powinny… Ale szczerze mówiąc do takich szczegółów osobiście nie przywiązuję aż tak dużej wagi. Film zrobił na mnie duże wrażenie, bo pokazał jak wiele emocji jednocześnie pojawia się w człowieku w krytycznych chwilach. Jest brutalny, ale który z tego rodzaju produkcji nie jest?

„Carol” reż. Todd Haynes – pełen napięcia, niedopowiedzeń i wiele mówiących spojrzeń melodramat o nieakceptowanej miłości. Piękne kobiety i fantastyczne kadry.

„Gdzie jest Dory” reż. Andrew Stanton – urocza Dory, cierpiąca na brak pamięci krótkotrwałej, wyrusza w świat w poszukiwaniu swojej rodziny. Znakomita animacja, która cała rodzinę rozbawi do łez.

„Captain America: Pierwsze starcie” reż. Joe Johnston – nie każdemu przypadnie do gustu film science fiction z superbohaterem w roli głównej (Chris Evans jako Kapitan Ameryka), ale mi się bardzo podobał. Nie znałam wcześniej tej historii, wiedziałam jedynie o istnieniu takich komiksów. Fajny film akcji, przy którym można wypocząć.

„Nienawistna ósemka” reż. Quentin Tarantino – czyli kolejny już western obejrzany przeze mnie w tym roku. Tutaj również krew tryska i leje się hektolitrami, ale absolutnie to nie przeszkadza w oglądaniu. Pierwsza część filmu jest raczej spokojna. Poznajemy bohaterów​, ich motywację i podejrzenia. A później wszystko się​ wywraca do góry nogami! Absolutnie rewelacyjny film, a postać obojętnej na wszystko Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh) jest świetna.

„Na granicy” reż. Wojciech Kasperski – piękna zima w Bieszczadach, opuszczony budynek i złowrogi, dudniący wiatr budują ciekawy, tajemniczy klimat. Oczekiwałam jednak trochę więcej. Wydaje się, że bohaterowie zbyt łatwo poddają się swojemu oprawcy. Bardzo dziwnie się zachowują. Wygląda to tak jakby hmmm… nie myśleli.

„Killer” reż. Juliusz Machulski – to już kultowa polska komedia. Obejrzałam go już kilka razy i mimo, że wiele scen znam już na pamięć, to zawsze tak samo mnie śmieszy.

„Och, życie” reż. Greg Berlanti – fajna komedia, idealna na wieczór z lampą wina. Lekka i bardzo przyjemnie się ją ogląda. Ciekawostką jest to, że Sophie grają aż 3 dziewczynki.

Muzyka

Tutaj nie będę się dużo rozpisywać – w marcu ciągle mi grał Organek 😉

Pozdrawiam żwawo!

2 thoughts on “Żwawy Przegląd Kulturalny – marzec 2017”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *