Nawilżacz powietrza - czyli jak walczyć z suchym powietrzem w mieszkaniu

Nawilżacz powietrza – czy warto go kupić? A może wystarczy mokry ręcznik wywieszony na grzejniku?

Sezon grzewczy trwa, przez co w naszych domach i mieszkaniach jest coraz bardziej wysuszone powietrze, a wszechobecny smog skutecznie odstrasza nas przed otwieraniem okien. Jak można poradzić sobie z problemem złego nawilżenia naszego otoczenia? Odpowiedzią może być nawilżacz powietrza.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

 • Tradycyjny, zawieszany na grzejniku – np. ceramiczne naczynie, do którego nalewa się wodę i wiesza na kaloryferze. Podgrzewana woda paruje i w ten sposób nawilża powietrze, jednak trzeba pamiętać, że ich zasięg jest bardzo ograniczony.
 • Parowy – działa podobnie jak czajnik, woda w pojemniku jest podgrzewana, a para jest „wrzucana” na zewnątrz zbiornika. Uwaga! W związku z wysoką temperaturą podgrzewania wody i gorącą parą taki nawilżacz może być niebezpieczny dla dzieci i zwierząt!
 • Ewaporacyjny – woda ze zbiornika jest zaciągana przez wkład nawilżający, a dzięki wentylatorowi przedostaje się na zewnątrz jako para. To naturalny sposób parowania, podobny do suszenia prania na wietrze. Z reguły są to ciche urządzenia. Uwaga! Wiele takich urządzeń może nie radzić sobie z działaniem w pomieszczeniach, gdzie jest niższa temperatura niż 20℃. Ponadto nie będą one w stanie nawilżyć powietrza powyżej 60%.
 • Ultradźwiękowy – czyli takie, które przy pomocy ultradźwięków rozbijają cząsteczki wody. Wydostaje się z nich delikatna mgiełka nawilżająca powietrze. Te urządzenia również są stosunkowo ciche.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

 • Jonizacja – dzięki temu m.in. zmniejszysz ilość np. alergenów, bakterii, grzybów i roztoczy fruwających w powietrzu.
 • Różne poziomy intensywności pracy – przydaje się, kiedy chcesz szybko zwiększyć poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Czasami zwiększenie obrotów pracy może wpłynąć na poziom hałasu danego urządzenia.
 • Poziom hałasu – nie ma sensu kupować sprzętu, który nieustannie będzie Cię denerwował. Na szczęście oferowane obecnie przez producentów akcesoria są bardzo ciche.
 • Tryb nocny – przeważnie uruchomienie tego trybu spowoduje wyłączenie wyświetlacza i dodatkowych lampek oraz dodatkowo zmieni poziom intensywności na cichszy.
 • Funkcja oczyszczania powietrza – niezwykle istotna zimą! Należy pamiętać, że smog nie występuje tylko w dużych miastach! Palenie w piecach śmieciami powoduje, że w powietrzu, którym oddychamy jest mnóstwo złych cząsteczek, mających wpływ na nasze zdrowie.
 • Możliwość użycia olejków eterycznych – funkcja przydatna w szczególności dla osób borykających się z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Naturalne olejki eteryczne wpływają dobroczynnie nie tylko na alergików, czy chorych na zatoki. Warto je stosować, ponieważ działają relaksująco, bakteriobójczo, przeciwzapalnie rozgrzewająco, a nawet przeciwbólowo.
 • Termometr i higrometr (wilgotnościomierz – miernik poziomu wilgotności) i wyświetlacz – dzięki wbudowanym miernikom będziesz wiedział jaka wilgotność i temperatura panuje w danym pomieszczeniu. Dodatkowo sprzęty wyposażone w takie czujniki mogą automatycznie włączać się w momencie spadku danego poziomu nawilżenia i wyłączać się, kiedy wzrośnie ona do określonego stanu.
 • Jak dużą powierzchnię jest w stanie nawilżyć – musisz pamiętać, że jeśli masz duży dom i otwarte przestrzenie, to zakupiony sprzęt powinien mieć odpowiednią moc i zasięg.
 • Lampka/podświetlenie – bardzo przydatne, w szczególności w dziecięcych pokoikach. Dzięki temu możemy zrezygnować z dodatkowych, delikatnych lampek nocnych.
 • Design – nie oszukujmy się – wygląd rzeczy, którymi się otaczamy jest niezwykle ważny. Pewnie Twój oczyszczacz będzie stał (podobnie jak u mnie) w widocznym miejscu, więc powinien dobrze wyglądać i komponować się z otoczeniem.

Czy nawilżaczy powietrza powinniśmy używać tylko zimą?

Nie tylko zimą mogą pojawić się takie problemy, ale wzmożone ogrzewanie budynków znacznie pogarsza stan nawilżenia powietrza w naszych domach i mieszkaniach. Najlepiej, jeszcze przed użyciem nawilżacza, sprawdź poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Jeśli mieści się on normach, to nie jest konieczne włączanie sprzętu.

Jaki jest odpowiedni poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu/domu?

Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych mieści się w przedziale od 40% do 60%. Utrzymanie wilgotności na takim poziomie wspiera nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Dodatkowo jest ono odpowiednie np. dla drewnianych mebli i podłóg, ubrań a nawet książek.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Do zmierzenia poziomu wilgotności możemy wykorzystać specjalne mierniki, ale nie tylko one mogą nam wskazać, czy potrzebujemy nawilżacza powietrza. Na co zwrócić uwagę?

 • Jeśli przebywając w domu (mimo picia odpowiedniej ilości wody) pierzchną Ci usta, czujesz suchość i drapanie w gardle, masz suchy nos, a nigdy wcześniej nie miałeś takich problemów, to może oznaczać, że wilgotność spadła do bardzo niskiego poziomu.
 • Znowu zwiędły lub opadły liście Twoim ulubionym kwiatom doniczkowym, mimo, że wczoraj obficie je podlałeś? A może powodem jest bardzo suche powietrze?
 • W drewnianych meblach pojawiają się niepokojące szczelinki? To również może świadczyć o złym nawilżeniu powietrza!

Kiedy potrzebny jest w domu nawilżacz powietrza?

Jeśli wilgotność spadnie poniżej 30% może pogorszyć się w znacznym stopniu nasz stan zdrowia i samopoczucia. Zdarza się, że jesienią i zimą, kiedy w mieszkaniach i domach ogrzewanie jest włączone przez dłuższy czas, spada ono nawet poniżej 20%! Taki poziom jest dla nas (i dla naszych zwierząt) niebezpieczny, więc powinniśmy na to uważać. 

Pomyśl również nad jego zakupem jeśli jesteś alergikiem, masz problem z chorobami górnych dróg oddechowych (szczególnie zatok) lub spodziewasz się dziecka.

Czy nawilżacz powietrza jest niezbędnym wyposażeniem pokoju dziecięcego?

Jak już wcześniej pisałam idealny dla człowieka poziom wilgotności mieści się w przedziale od 40% do 60%. Mniejszy lub większy stan może wpływać na nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci! Zimową porą szczególnie powinniśmy zwracać na to uwagę, bo właśnie teraz intensywnie korzystamy z grzejników, które w szybki sposób mogą doprowadzić do wysuszenia powietrza. Rodzice coraz częściej wyposażają dziecięce pokoiki w nawilżacze. To dobrze, bo zdrowie naszych Maluszków powinno być dla nas priorytetem. Pamiętaj, żeby przy dziecku zaopatrzyć się w sprzęt, którego używanie nie będzie niosło zagrożenia poparzenia gorącą parą.

Czy mokry ręcznik powieszony na kaloryferze będzie działał tak samo jak nawilżacz powietrza?

To dobry sposób na szybkie działanie w przypadku braku odpowiedniego urządzenia. Pamiętaj jednak, że mokry ręcznik na krótko rozwiąże problem i, co najważniejsze, zasłoni gorący grzejnik, czyli będziesz marnował energię i pieniądze… Jeśli jednak decydujesz się na taki trik, to nie zapominaj o tym, że ręcznik musi być wyprany w proszku lub płynie niezawierającym alergenów i szkodliwych substancji. Dodatkowo nie powinien być płukany w płynie zmiękczającym, a jedynie w czystej wodzie.

Czy nawilżacz powietrza może pomóc alergikom lub osobom z chorymi zatokami?

Okazuje się, że poziom nawilżenia powietrza ma duży wpływ na alergików oraz osoby borykające się z problemem chorych zatok. Jeśli też zaliczasz się do tego grona, to pomyśl o zakupie nawilżacza z funkcją jonizacji i aromaterapii.

Czy nawilżacz może zastąpić oczyszczacz powietrza?

Wiele nawilżaczy ma wbudowane filtry, które również oczyszczają powietrze, jednak ich wielkość przeważnie jest dużo mniejsza niż w typowych oczyszczaczach. Należy pamiętać, że to nie jest ich podstawowa funkcja! Jeśli zależy Ci na odpowiednim oczyszczeniu powietrza, którym oddychasz w domu, to kup oczyszczacz z prawdziwego zdarzenia 😉 Jeśli jednak borykasz się z problemem złego poziomu wilgoci, to koniecznie zaopatrz się w nawilżacz, który będzie miał również filtr hepa.

Ceny nawilżaczy z wbudowanym filtrem oczyszczającym powietrze zaczynają się już nawet od 300 zł! To fajna alternatywa dla drogich oczyszczaczy! Z drugiej strony, może chciałbyś oczyszczać powietrze z pyłów i smogu nie tylko wtedy, gdy wilgoć w Twoim domu spadnie poniżej 40%?

Jak zmniejszyć ilość kurzu w domu i jak działa jonizowanie powietrza?

Ostatnio wiele mówi się o tajemniczym „jonizowaniu”. Kupujemy wyposażone w jonizatory suszarki do włosów, lodówki, wentylatory, oczyszczacze i oczywiście nawilżacze powietrza, ale co to tak naprawdę oznacza i czy warto szukać sprzętów wyposażonych dodatkowo w jonizator?

Jonizacja, to neutralizowanie jonów dodatnich przez wytwarzane jony ujemne. To ważne, ponieważ dodatnie jony wirujące w powietrzu przyciągają kurz, wirusy, roztocza, bakterie, alergeny, grzyby, czy pleśń – tym wszystkim oddychamy… Jony naładowane dodatnio wytwarzane są przez wszystkie urządzenia elektryczne, więc nie sposób się ich pozbyć z naszych mieszkań. Specjalne jonizatory, albo nawilżacze z funkcją jonizacji wytwarzając jony ujemne powodują, że unoszące się cząsteczki pleśni, bakterii etc. opadają na podłogę.

Ten wpis mógłby znaleźć się w kategorii „nie lubię sprzątać, ale lubię mieć posprzątane” 🙂 Dlaczego? Bo właśnie jonizacja pomaga w utrzymaniu porządku. Proces ten powoduje też opadanie cząsteczek kurzu, więc nie ma problemu z ciągłym wzbijaniem się pyłu i koniecznością wycierania mebli godzinę po gruntownym sprzątaniu. Przeprowadzenie domowych porządków staje się łatwiejsze i efektywniejsze.

Gdzie postawić nawilżacz powietrza?

Jest to urządzenie, które wytwarza parę/mgiełkę, więc nie powinien stać blisko urządzeń elektrycznych, mebli lub ścian. Najlepiej jest ustawić sprzęt w centralnym miejscu, na podwyższeniu (np. na stole) – dzięki temu mgiełka będzie rozprowadzana równomiernie w całym pomieszczeniu. Przeczytaj też zalecenia producenta opisane w instrukcji obsługi. Na pewno wspomniał on gdzie najlepiej jest ustawić dany nawilżacz powietrza.

Jak długo powinien być włączony nawilżacz powietrza?

Wiele nawilżaczy posiada wbudowany wyświetlacz, na którym pojawia się informacja o stanie nawilżenia pomieszczenia – wyłącz go jeśli poziom wilgotności będzie znajdował się w przedziale od 40% do 60%. Wiele takich urządzeń można zaprogramować w taki sposób, by w mieszkaniu był cały czas stały poziom nawilżenia (np. 50%). To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba przez cały czas obserwować higrometru.

Na koniec prezentuję kilka nawilżaczy powietrza w różnych przedziałach cenowych i z różnymi funkcjami. Kliknięcie w zdjęcie lub cenę przeniesie Cię do strony z opisem produktu.

Pozdrawiam żwawo!

Nawilżacze powietrza do 100 zł

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza FIOLET 1,5l SKAN
44,99 zł
Nawilżacz powietrza Volteno ultradźwiękowy, nawilżający, światło led funkcja lampki
65,00 zł
Nawilżacz powietrza Elli
75,00 zł
HYUNDAI nawilżacz powietrza HUM 282
91,00 zł
Gotie Nawilżacz ultradźwiękowy GOTIE GNE-127N
99,00 zł

Nawilżacze powietrza do 300 zł

MesMed Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza MM-760 Słoniątko
116,00 zł
Nawilżacz powietrza USB ADE
127,00 zł
Lanaform nawilżacz powietrza LA 120113 Trainy
215,00 zł
Ultradźwiękowy nawilżacz Tag Duux
299,00 zł
ROHNSON nawilżacz powietrza ultradźwiękowy R-9507
299,00 zł

Nawilżacze powietrza do 600 zł

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Air Naturel Clevair 2
399,01 zł
Blaupunkt Nawliżacz Powietrza Ahs801
418,00 zł
Rowenta nawilżacz powietrza Aqua Perfect HU5220F0
439,00 zł
Oczyszczacz Powietrza Nawilżacz Jony UV Anty Smog
494,00 zł
Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy Anton Stadler Form
529,00 zł

Nawilżacze powietrza powyżej 600 zł

Nawilżacz parowy Steam humidifier S250 BONECO
789,66 zł
Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy Jack Stadler Form
1099,00 zł
Airbi nawilżacz powietrza PRIME
1 421,00 zł
Dyson wentylator AM10
2 139,00 zł
Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza Robert Stadler Form
2399,00 zł

 

2 thoughts on “Nawilżacz powietrza – czy warto go kupić? A może wystarczy mokry ręcznik wywieszony na grzejniku?”

 1. Od niespełna roku jestem szczęśliwą posiadaczką nawilżacza powietrza, kupiłam go ze względna na moje kwiaty doniczkowe, lubią tą mgiełkę i odwdzięczają mi się nowymi liśćmi 🙂 Ja również jestem zadowolona z jego działania, nie mam tak suchego powietrza jak dawniej i jest (mam takie wrażenie) mniej kurzu na meblach.

  Pisałam dzisiaj o SMART PLANNERZE – jeżeli masz ochotę zajrzeć to zapraszam 🙂

 2. Wow, naprawdę obszerny materiał z dużą ilością wiedzy. My mamy nawilżacz powietrza, a w tym roku zainwestowaliśmy w oczyszczacz powietrza bo w naszym mieście powietrze jest dramatyczne. Nawilżacz natomiast włączamy w weekendy kiedy jesteśmy w domu o wiele więcej. Musimy tylko pilnować żeby duża ilość skroplonego powietrza nie osiadała na drewnianym parkiecie, dlatego kupując kolejny model na pewno zwrócimy uwagę żeby podczas dłużej pracy urządzenia podłoga na około nie robiła się mokra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *