8 wskazówek – jak czytać więcej książek?

0
70

Dzisiaj skupię się na czytaniu właśnie i podpowiem co zrobić, żeby pochłaniać więcej lektur.

Jak czytać więcej książek – sposoby

  • Miej książkę/eBooka/audiobooka zawsze przy sobie – oczywiście z audiobookami i eBookami jest łatwiej, bo tak naprawdę wystarczy tylko telefon. Jeśli chcesz czytać więcej zastanów się nad wykupieniem abonamentu w Legimi (o zaletach tej aplikacji już kiedyś pisałam). Warto mieć w torebce lub plecaku jakąś fajną książkę, ale osobiście nie lubię nosić ogromnych „cegieł”, które są nieporęczne i ciężkie. Przy czytaniu w komunikacji miejskiej warto ustawić sobie w telefonie przypomnienie o wysiadce – kiedy pochłonie mnie szczególnie ciekawa lektura często dopiero po przejechaniu kilku kolejnych stacji orientuję się, że przegapiłam swój przystanek
  • Czytaj częściej – wiele osób tłumaczy się, że nie ma czasu na czytanie książek, a tak naprawdę nawet nie próbują tego robić! Nie musisz rezerwować sobie całej godziny na lekturę, wystarczy, że sięgniesz po nią chociaż w czasie 15minutowej przerwy od obowiązków.
  • Nie kończ książek, które Cię nużą – niejednokrotnie już miałam problem z książkami, które mnie strasznie nudziły, ale koniecznie chciałam je doczytać do końca… Zdarzało się, że poznawanie danej pozycji zajmowało mi kilka miesięcy i męczyły mnie wyrzuty sumienia, bo nie mogłam się zmotywować do czytania. Były to zazwyczaj takie książki, które „każdy przeczytał” i „powinnam mieć na ich temat wyrobione swoje zdanie”, albo np. nietrafione prezenty. Dzisiaj już nie skupiam się na publikacjach, których czytanie nie przynosi mi radości. Jest zbyt wiele tytułów, z którymi z przyjemnością się zapoznam. Poza tym, czy jeśli książka jest dla mnie „nudna jak flaki z olejem”, to nie mam już o niej swojego zdania?
  • Realnie oceń swoje możliwości – nie stawiaj sobie za cel czytania 1 książki tygodniowo, jeśli wiesz, że do tej pory trudno było Ci z 1 książką w miesiącu.
  • Nie czytaj na wyścigi – to przecież ma być dla Ciebie przyjemność! Nie ograniczaj się, ale także nie zadręczaj masowym pochłanianiem kolejnych bestsellerów. Konieczne jest znalezienie złotego środka.
  • Znajdź przyjemność w czytaniu – tutaj szczególnie pomaga przygotowanie przytulnego miejsca, w którym wypoczniesz, a czytanie będzie ogromną frajdą. Wygodny fotel, ciepły koc, świeczki i ulubiona kawa lub herbata to tylko kilka propozycji pomocnych przy jego tworzeniu.
  • Czytaj i słuchaj kilka książek jednocześnie – lubię tak robić, bo wtedy zawsze mam możliwość wyboru tej, na którą mam akurat ochotę. Przeważnie jednocześnie czytam pozycje z różnych gatunków (np. dreszczowiec, biografia i poradnik), żeby nie mieć ewentualnych problemów z myleniem fabuły. Poza tym lubię także mieć w zanadrzu zbiór krótkich opowiadań lub felietonów, na bardzo krótką chwilę przerwy.

Zrób listę przeczytanych książek – taka lista bardzo motywuje. Wiem, bo od jakiegoś czasu dodaję przeczytane książki do ŻPK. Przy takim zestawieniu dobrze jest dodać kilka krótkich zdań o książce (o czym była, czy się Tobie podobała, a może jak długo ją czytałaś) lub chociaż subiektywną ocenę – za jakiś czas będziesz wiedziała, czy np. warto sięgnąć po inne książki tego autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here