Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Kiedy mamy do czynienia z krótkowzrocznością

Kiedy mamy do czynienia z krótkowzrocznością?

Data publikacji 28 października 2021

Zaburzenia widzenia to powszechny problem. Są one nazywane wadami wzroku. Mogą wynikać z przyczyn genetycznych, środowiskowych, chorób oczu czy procesów starzenia się organizmu. Powszechnym schorzeniem jest krótkowzroczność. Kiedy mamy z nią do czynienia?

Jak rozpoznać krótkowzroczność?

Krótkowzroczność oznacza, że promienie świetlne, które przechodzą przez układ optyczny oka, skupiają się przed siatkówką, zamiast na niej. W efekcie dana osoba widzi bardzo dobrze przedmioty z bliska, obiekty w oddali są jednak rozmazane. Wada ma często podłoże genetyczne, ale może również wynikać z czynników środowiskowych jak np. długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera czy smartfona bez robienia przerw. Krótkowidz doświadcza takich objawów jak ból oczu, bóle głowy i zmęczenie. Ma trudność z prowadzeniem samochodu, nie widząc dokładnie w oddali np. znaków drogowych, uprawianiem sportu czy rozpoznawaniem osób znajdujących się daleko od niego. Na szczęście krótkowzroczność można skutecznie korygować.

Jak korygować krótkowzroczność?

Najpopularniejszą metodą korygowania krótkowzroczności są okulary z rozpraszającymi soczewkami. Muszą one być dobrane indywidualnie przez specjalistę. Alternatywą są soczewki kontaktowe, które działają na tej samej zasadzie co okulary. Nie zawężają one jednak pola widzenia. Ich zaletą jest również to, że pozwalają na uprawianie sportów i aktywny styl życia. W przeciwieństwie do okularów nie parują, a w czasie deszczu nie osadzają się na nich krople. Korzyści płynących z wyboru soczewek może być więcej, jeśli zostały one stworzone przez Acuvue. Firma produkuje soczewki z miękkich, elastycznych i przepuszczających tlen materiałów. Zawierają one składnik nawilżający, co zmniejsza ryzyko syndromu suchego oka. Chronią one także wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Więcej o soczewkach można przeczytać na stronie Acuvue.pl. W niektórych przypadkach krótkowzroczności istnieje możliwość laserowej korekcji wzroku, która pozwala na prawidłowe ukształtowanie krzywizny rogówki. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, nie każdy jednak może zostać do niego zakwalifikowany. Stąd tak duża popularność okularów i soczewek kontaktowych.

Krótkowzroczność to wada wzroku, która utrudnia wykonywanie wielu codziennych aktywności. W przypadku zauważenia niepokojących objawów nie warto więc zwlekać z wizytą u specjalisty, którzy pomoże dobrać odpowiednie okulary lub soczewki. Dzięki nim przedmioty i ludzie znajdujący się w oddali staną się znowu dobrze widoczni.

Redakcja zwawyleniwiec.pl

Jacek, redaktor strony Zwawyleniwiec.pl, to pasjonat zafascynowany światem mody, pracy oraz zakupów. Jego artykuły nie tylko prezentują najnowsze trendy w modzie, ale także udzielają praktycznych wskazówek dotyczących życia zawodowego i skutecznych zakupów. Jacek, z pełnym zaangażowaniem, dzieli się inspiracjami, które pomagają czytelnikom tworzyć stylowe i funkcjonalne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Rola błonnika w zdrowym odżywianiu