Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jaka klimatyzacja w bloku będzie najlepsza?

Data publikacji 22 października 2020


Coraz cieplejsze i dłuższe lata skłaniają nas wszystkich do zakupu klimatyzacji. Problem tylko w tym, że mało kto wie, jak powinno się klimatyzacje wybierać. O ile to, jakiej powinna być mocy, oraz jakie powinna mieć funkcję, każdy mniej więcej wie, to już jednak wybieranie odpowiedniego jej rodzaju często stwarza niemałe kłopoty. Mowa oczywiście o wyborze pomiędzy klimatyzacją stacjonarną oraz przenośnią. Która z nich będzie lepsza w mieszkaniu w bloku?

Charakterystyka klimatyzatora przenośnego

Jednym z najchętniej wybieranych modeli klimatyzatora do mieszkania w bloku, jest wersja przenośna. Czym się ona charakteryzuje? Przede wszystkim faktem, że jest to jedno urządzenie, które daje możliwość swobodnego przenoszenia go po mieszkaniu. Nie jest zatem w tym wypadku wymagane przeprowadzanie dużego remontu mieszkania, wykuwanie dziury w ścianie i tego typu zaawansowane działania. Klimatyzator tego typu przypomina zwykły odświeżacz powietrza. Dodatkowo jest dość tani, a w zimie możliwe jest jego ukrycie w np. schowku lub garażu.
Na tym się jednak kończą zalety tego urządzenia. Po pierwsze nie jest tak wydajne, jak model stacjonarny. Dodatkowo z racji tego, że całość urządzenia mieści się w jednej obudowie, która działa w pomieszczeniu, jest on bardzo głośny. A jakby tego było mało, z klimatyzatora wyprowadzona Jens dość sporych rozmiarów rura, która umieszczona musi być za oknem, aby możliwe było odprowadzanie gorącego powietrza z pomieszczenia. Oznacza to, że na oknie musi się znaleźć dość nieestetyczna uszczelka dołączana do klimatyzatora.

Charakterystyka klimatyzatora stacjonarnego

Czym charakteryzuje się model stacjonarny? Jest to wszystkim dobrze znana klimatyzacja, składająca się z dwóch elementów. Po pierwsze z jednostki centralnej, czy też inaczej mówiąc, domowej, która nadmuchuje do wnętrza pomieszczenia zimne powietrze. Druga część wystawiona jest na zewnątrz, gdzie odprowadzane jest ciepłe powietrze z pomieszczenia. Jest to klimatyzacja bardzo wydajna, cicha, oraz wygodna w działaniu. Niestety jest ona znacznie droższa niż model przenośny oraz zamontowana na stałe, co siłą rzeczy wymaga ingerencji w strukturę ścian. Często w przypadku mieszkań w blokach trzeba dodatkowo uzyskać zgodę wspólnoty na umieszczenie na elewacji jednostki zewnętrznej. Problem ten można rozwiązać, umieszczając ją na balkonie, lecz tym sposobem traci się nieco powierzchni balkonu.

Jaką klimatyzacje wybrać?

Jak widać po powyższej charakterystyce obu tych modeli, klimatyzacja w bloku faktycznie bywa twardym orzechem do zgryzienia. Które rozwiązanie jest zatem lepsze? Pomimo wyższych kosztów oraz znacznie większego kłopoty podczas montażu, mimo wszystko klimatyzacja stacjonarna charakteryzuje się po pierwsze o wiele lepszą skutecznością działania, a także znacznie lepszą kulturą pracy. Powoduje to, że pomimo swoich niezaprzeczalnych wad, jest to model klimatyzacji, który sprawdzi się o wiele lepiej. Nie tylko w mieszkaniach w bloku, lecz również w domach wolnostojących.

Redakcja zwawyleniwiec.pl

Jacek, redaktor strony Zwawyleniwiec.pl, to pasjonat zafascynowany światem mody, pracy oraz zakupów. Jego artykuły nie tylko prezentują najnowsze trendy w modzie, ale także udzielają praktycznych wskazówek dotyczących życia zawodowego i skutecznych zakupów. Jacek, z pełnym zaangażowaniem, dzieli się inspiracjami, które pomagają czytelnikom tworzyć stylowe i funkcjonalne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?