Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Mieszkanie lokatorskie – co to znaczy?

Data publikacji 27 maja 2022


Mieszkanie lokatorskie to nic innego, jak mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to mieszkanie własnościowe, lecz oddane w użytkowanie przez spółdzielnię. Jakie są zalety oraz wady takiego rozwiązania i jak wykupić mieszkanie lokatorskie?

Mieszkanie lokatorskie – czyli jakie?

Zastanawiając się mieszkanie lokatorskie co to znaczy trzeba pamiętać, że jest to lokal, którym zarządza spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego określa Ustawa z dnia 15 grudnia o spółdzielniach mieszkaniowych. To właśnie tu zawarte są zasady, na jakich można starać się o przydział mieszkania lokatorskiego. Jednym z warunków uzyskania mieszkania lokatorskiego jest uiszczenie wkładu mieszkaniowego. Mimo iż nie jest to mała suma nie można pomylić tej wpłaty z zapłatą za zakup lokalu. Lokator może wyłącznie użytkować mieszkanie na podobnych warunkach, jak użytkują je najemcy lokali w prywatnych kamienicach. Trzeba pamiętać, że spółdzielcze prawo do lokalu jest niezbywalne. Nie można go sprzedać, darować lub odziedziczyć. Chcąc stać się użytkownikiem mieszkania lokatorskiego należy zostać członkiem spółdzielni.

Mieszkanie lokatorskie – zalety i wady

Zastanawiając się mieszkanie lokatorskie co to znaczy należy pamiętać, że ma ono wiele zalet. Umowa zawarta ze spółdzielnią jest stabilna i nie grozi lokatorowi rozwiązaniem, jeżeli tylko wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Jest to dużo korzystniejsza umowa od umowy najmu lokalu, gdyż użytkownik nie musi obawiać się, że w krótkim czasie zostanie ona rozwiązana. Kolejną, bardzo dużą zaletą, są koszty mieszkania. Każda podpisująca umowę osoba zobowiązana jest do wpłacenia wkładu własnego. Jest to jednak suma, która jest tak wysoka jak koszt zakupu lokalu od dewelopera. Wysokość wkładu własnego to zazwyczaj od 10 – 30% ceny lokalu. Dużą zaletą mieszkań lokatorskich jest to, że by stać się ich użytkownikiem nie trzeba posiadać zdolności kredytowych, co dla wielu młodych ludzi jest barierą nie do pokonania. Trzeba również wiedzieć, że użytkownik mieszkania lokatorskiego ma większe prawa niż najemca lokalu w prywatnej kamienicy. W razie potrzeby może wynająć lokal lub oddać go w bezpłatne użytkowanie. Mieszkania lokatorskie nie podlegają również egzekucji komorniczej. Dzięki temu można być spokojnym, że w razie problemów lokator nie straci dachu nad głową. Zastanawiając się mieszkanie lokatorskie co to znaczy trzeba również pamiętać, że to rozwiązanie jak każde inne, ma również swoje wady. Bardzo ważne jest to, że nie można przekazać go w spadku rodzinie, sprzedać na rynku wtórnym czy zaciągnąć pożyczki hipotecznej, której zabezpieczeniem będzie lokal. Trzeba również liczyć się z tym, że w razie zalegania z opłatami bieżącymi spółdzielnia może rozwiązać umowę i wykluczyć użytkownika z członkostwa spółdzielni mieszkaniowej. Na stronie jaka-lokata.pl znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Wykup mieszkania lokatorskiego – czy to możliwe?

Jedną z zalet mieszkania lokatorskiego jest możliwość wykupienia lokalu. Ważne jest, że spółdzielnia nie może odmówić użytkownikowi lokalu jeżeli nie zalega on z opłatami czynszowymi a nieruchomość ma uregulowany stan prawny. Pierwszym krokiem do wykupienia lokalu jest złożenie wniosku do spółdzielni mieszkaniowej. Następnie użytkownik czeka na odpowiedź spółdzielni, która musi zlecić rzeczoznawcy majątkowemu wycenę lokalu. Kolejnym krokiem jest uregulowanie płatności za lokal. Zawarcie umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu musi być w formie aktu notarialnego. Warto wiedzieć, że spółdzielnia mieszkaniowa nie tylko nie może odmówić wykupu mieszkania lokatorskiego, ale musi przenieść własność w ciągu 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku przez lokatora.

Redakcja zwawyleniwiec.pl

Jacek, redaktor strony Zwawyleniwiec.pl, to pasjonat zafascynowany światem mody, pracy oraz zakupów. Jego artykuły nie tylko prezentują najnowsze trendy w modzie, ale także udzielają praktycznych wskazówek dotyczących życia zawodowego i skutecznych zakupów. Jacek, z pełnym zaangażowaniem, dzieli się inspiracjami, które pomagają czytelnikom tworzyć stylowe i funkcjonalne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

cyfrowy pieniądz