Wady i zalety domu jednopoziomowego
Data publikacji 25 października 2020
Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Jednym z ważniejszych momentów procesu budowy jest wybranie projektu domu oraz ocena, jaki metraż domu będzie niezbędny. Jakie zalety i wady mają domy jednopoziomowe?
Brak schodów
W domu jednopoziomowym nie ma żadnych schodów. Dla wielu osób jest to duża zaleta, gdyż chodzenie po schodach może stać się w pewnym momencie uciążliwe, a dotarcie do pewnych części domu poważnie utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Przymusowa izolacja ze względu na schody to problem osób starszych oraz niepełnosprawnych. Dom jednopoziomowy jest dużo łatwiejszy w użytkowaniu. Daje szanse dostania się do wszystkich pomieszczeń. Jednocześnie ułatwia wydostanie się do ogrodu czy na taras, który staje się integralną częścią budynku, gdzie można spędzać letnie wieczory.
Warto również pamiętać, że brak schodów to oszczędność miejsca. Nie znaczy to jednak, że dom jednopoziomowy musi być całkowicie pozbawiony schodów. Kilka stopni między strefami domu pomoże wydzielić jadalnię, salon czy sypialnie. Nie są to jednak schody wysokie, które utrudniają poruszanie się, a wyłącznie stopnie, które wpływają na estetykę domu.
Dużo światła
Kolejnym atutem domu jednopoziomowego jest możliwość wprowadzenia dodatkowego światła przez dach.
Dom jednopoziomowy jest długi, ciągi komunikacyjne są wydłużone dzięki czemu można uniknąć ciemnych i ponurych pomieszczeń. Umieszczenie dodatkowych okien w dachu budynku sprawi, że dom będzie jaśniejszy, a ilość słońca w domu będzie dużo większa. Trzeba pamiętać, że każda jasna przestrzeń wydaje się większa i bardziej elegancka. Dom staje się dużo przyjemniejszy.
Podział na strefy
Dom jednopoziomowy podzielony jest na strefy tylko za pomocą ścian działowych. W domu z poddaszem lub piętrowym strefa dzienna znajduje się przeważnie na parterze, by strefę prywatną można było umieścić na piętrze. Komunikację zapewniają schody.
Domy jednopoziomowe są bardzo popularne wśród młodych rodzin z małymi dziećmi. Jednak wraz z upływem lat potrzeby rodziny mogą ulec zmianie i rodzicom może być wygodniej odseparować pokoje dorastających lub wręcz dorosłych dzieci. W domu jednopoziomowym nie jest to łatwe zadanie. Sytuacja zmienia się ponownie, gdy właścicielom zaczyna dokuczać podeszły wiek.
Duża działka
Dom jednopoziomowy nie na każdej działce będzie wyglądał atrakcyjnie. Warto pamiętać, że na mniejszej działce bardziej funkcjonalny będzie dom piętrowy lub z użytkowym poddaszem.
Dom jednopoziomowy najkorzystniej wygląda, gdy jest usadowiony na dużej działce. Ważne jest, by dom znajdował się w otoczeniu zieleni, gdyż w ten sposób dużo przyjemniej można spędzać letnie wieczory, gdy drzwi tarasu są otwarte, a słońce wpada do salonu. Dom usytuowany w pobliżu ulicy nie daje takich możliwości. Hałas, kurz oraz czujne oko sąsiadów mogą okazać się uciążliwe.
Dom jednopoziomowy, jak każdy inny, ma swoje wady i zalety. Warto ponadto pamiętać, że to co postrzegamy jako wada na jednym etapie życia może okazać się zaletą po kilku latach. Bardzo ważne jest, by dostosować dom do swoich potrzeb.