Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak zaprojektować ergonomiczną i elegancką kuchnię?

Data publikacji 24 października 2020


Kuchnia już od dawna jest sercem domu. Spędzamy w niej wiele czasu warto więc zadbać, by była nie tylko elegancka, ale również praktyczna. Jak zaprojektować kuchnie, by była gustowna i funkcjonalna?

Ergonomiczne meble

Zastanawiając się, jak zaprojektować kuchnię nie można zapomnieć o tym, że jest to przestrzeń, która musi być przede wszystkim funkcjonalna.

Projektując kuchnie warto odwołać się do trójkąta roboczego. Jego rogi stanowi kuchenka, lodówka oraz zlewozmywak. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi elementami. Między kuchenką a zlewozmywakiem powinna być zachowana odległość 120 – 210 cm. Taka sama odległość powinna być między zlewozmywakiem a lodówką. Lodówka od kuchenki powinna być oddalona 120 – 270 cm. W małej kuchni ta odległość nie powinna być mniejsza niż 90 cm.

Takie ustawienie mebli gwarantuje, że praca w kuchni będzie przyjemna i jednocześnie wydajna.

Jak wybrać oświetlenie?

Zastanawiając się, jak zaprojektować kuchnię nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Warto zadbać, by kuchnia była wyposażona w kilka źródeł światła.

Światło górne jest niezbędne do sprzątania. Trzeba pamiętać, że powinno być jasne, tak by wykonywanie czynności w kuchni nie było problematyczne. Warto również zadbać, by można było ustawić delikatniejsze światło, które przyda się, gdy praca zostanie skończona, a mamy ochotę na wypicie filiżanki mleka przed snem.

Kolejnym źródłem światła jest oświetlenie boczne. Kinkiety sprawia, ze nastrój w kuchni będzie przyjemny. Dodatkowo jest to ciekawy element dekoracyjny, który wprowadza elegancki styl do kuchni. Zamontowanie kinkietów pozwala na uzyskanie gustownej i eleganckiej kuchni.

Oświetlenie podszafkowe. Bardzo często jest to źródło światła, o którym zapominamy. Jest to poważny błąd! Żarówki znajdujące się pod szafkami są bardzo ważnym elementem funkcjonalnej i praktycznej kuchni. To dzięki temu oświetleniu wygodnie przygotowuje się potrawy. Trzeba również pamiętać o umieszczeniu lampki nad kuchenką. Sprawdzą się tu okapy, które mają wbudowane oświetlenie.

Modna kuchnia

Remontując wnętrza chcemy, by nasza kuchnia była elegancka, funkcjonalna i oczywiście… modna. Nie ma nic złego w tym, że wiele osób marzy o modnej kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda moda pasuje do każdego wnętrza i sprawdzi się w każdej przestrzeni.

Od dłuższego już czasu modne są ściany, na których jest cegła nadgryziona zębem czasu. Wnętrza vintage czy retro są bardzo interesujące i na pewno niebanalne, ale czy dobrze wyglądają w nowym bloku, gdzie mieszkania mają 2,5 metra wysokości, a czerwona cegła sprawia, ze kuchnia wydaje się mała i ciemna?

Czarne meble są wyjątkowo eleganckie i ekskluzywne, ale mała kuchnia w bloku nie jest idealna do ich wyeksponowania. Zastanawiając się, jak zaprojektować kuchnię trzeba pamiętać, że remont kuchni to duże wyzwanie logistyczne i jednocześnie finansowe. Warto postawić na kuchnie, która nie będzie przestarzała po jednym sezonie. Inwestując w meble ponadczasowe można mieć pewność, że nawet po kilku latach kuchnia będzie wyglądała niebanalnie.

Redakcja zwawyleniwiec.pl

Jacek, redaktor strony Zwawyleniwiec.pl, to pasjonat zafascynowany światem mody, pracy oraz zakupów. Jego artykuły nie tylko prezentują najnowsze trendy w modzie, ale także udzielają praktycznych wskazówek dotyczących życia zawodowego i skutecznych zakupów. Jacek, z pełnym zaangażowaniem, dzieli się inspiracjami, które pomagają czytelnikom tworzyć stylowe i funkcjonalne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?